streda 26. novembra 2008

O woodcrafte a Bushcrafte

Na pohľad sú to dve rovnaké učenia o prírodnej zdatnosti a vedomostiach. Naši predkovia ich využívali každodenne, ale v súčastnej dobe sa tento spôsob života alebo životný štýl stráca. Existuje ako umenie prežívania v prírode v krajinách, kde sa ešte zachoval pôvodný typ krajiny. Ako je Austrália, Kanada, škandinávia. Alebo prežíva v podobe komerčných škôl pre ľudí z miest slúžiaci na oddych a rekreáciu počas pracovnej činnosti.

Woodcraft

Je orgacia spájajúca mladých ľudí s poslaním ukazovať cestu k spoznávaniu života prírodných civilizácií a napomáhať pri hľadaní cesty k dosiahnutiu harmónie s prírodou, vytvárať program pre zmysluplné využitie voľného času a ukázanie alternatívnej zdravej cesty životom, poskytovať alternatívnu možnosť života pre deti, mládež i dospelých ako aj pre celé rodiny, popularizovať ideály lesnej múdrosti a propagovať literárne dielo a filozofický odkaz Ernesta Thompsona Setona, zakladateľa hnutia lesnej múdrosti

História Ligy lesnej múdrosti siaha ku koncu 19. storočia a prvé kmene v Severnej Amerike začali vznikať v prvých rokoch 20. storočia pod priamym vedením a vplyvom amerického spisovateľa, filozofa a umelca, Ernesta Thompsona Setona. Po rozpade socialistického systému v Českoslensku sa ihneď začali robiť prípravy obnovenia činnosti LLM. História v literárnej podobe Históriu woodcrafterského hnutia na celom svete podrobne zmapoval a zaznamenal v zaujímavej knižke Biminiji - František Kožíšek. Na Slovensku prví woodcrafteri pôsobili od 20-tych rokov 20. storočia a prvý kmeň bol založený pod vplyvom stredoškolského profesora Miloša Seiferta - Woowotannu v Dolnom Kubíne už v roku 1921.

Bushcraft

Bushcraft, však nieje organizácia, ale umenie prežívať v prírode a sťažených podmienkach s rovnakým základom ako woodcraft. Prináša vedomosti a skúsenosti ľudí, čo sa prírodou zaoberajú a žijú s ňou v harmónii. Odlišuje sa aj organizáciou. TnizáTým, že sa po celom svete zakladajú školy bushcraftu, nemá nejakú organizáciu. Každá škola učí to isté, ale iným spôsobom. Učí teda rovnaké alebo veľmi podobné témy ale nieje nijako organizovaná.

Tieto témy sú v niekoľkých oblastiach:

Zoológia, botanika a biológia

· Lov a spracovanie koristi, pasce, rybárstvo a stopárstvo

· Ohne, ohniská, zapalovanie ohňov

· Príbytky a prístrešky

· Jedlo a varenie v prírode

· Oriantácia, navigácia, mapy, mapovanie a práca s kompasom

· Zdravotnícke vedomosti, prvá pomoc

· Uzly, laná a ich využitie

· Nástroje, ich výroba a altrenatívne výrobky z prírodných materiálov

· Nôž, sekera , píla, ich použitie, údržba a skladovanie

sobota 22. novembra 2008

Snežnou stopou

Prišla nám zima a tak by som napísal len pár postrehov na zimné túlanie sa prírodou. Mnohí z nás majú síce zimu menej v láske, ale mnohí zimu zbožňujú. Príroda v zime nespí, len naberá dych pre ďalšie rozzelenanie sa. Je prikrytá jemnou vrstvou snehu ako v perinke. Toľko očakávaná snehová nádielka prináša so sebou nielen tie krásne chvíle na lyžiach, ale aj menej prívetivé a niekedy kalamitné situácie. V nasledujúcich riadkoch by som spomenul pár skutočných tipov a trikov, čo som overil pri takýchto nespočet zimných aktivitách.
  1. Oblečenie:
V tejto tématike sa dá polemizovať a filozofovať o tom, aké požiadavky by kvalitné oblečenie malo mať. V skratke platí stará dobrá metóda cibuľovej vrstvy, kde pri zvýšení telesnej aktivity sa zvýši aj teplo, čo vydávate do prostredia a tým sa skôr spotíte. Vyriešiť sa to dá jednoducho, tak, že vyzlečiete jednu vrstvu a keď zastanete na dobu dlhšiu ako stihnete vychladnúť, vrstvu si znovu oblečiete. Pri výbere oblečenia buďte vyberaví, neberte hneď prvý tovar, čo vám obchodník ospieva. Materiál by mal byť vetruodolný, snehu a vode odolný a hlavne čo najpriedyšnejší. Pretože sa môžete zapariť. Klasicky vám stačia 4 vrstvy oblečenia.
  1. Termoprádlo, tam by som zainvestoval.
  2. Druhé tričko s dlhým rukávom alebo košeľa, lebo termoprádlo je samo o sebe funkčné málokedy.
  3. Teploizolujúca vrstva, teda nejaká mikina, bunda, alebo hrubý vlnený sveter, s ním si vystačíte hlavne v slnečných zimných dňoch.
  4. Vrstva ako kvalitná živlom odolná bunda, najlepšie s kapucou a sťahovaním. S nohavicami je to podobné, cez spodky po kvalitné živlom, hlabne snehu a vode odolné materiály.
  5. Predstavte si, že sa budete brodiť snehom... všade je mokro a zima.. pomôžu návleky s kvalitnou kovovou koncovkou na uchytenie spod topánky. O ponožkách napíšem len jedno, je dobré mať na sebe aspoň dvojitú vrstvu. Ponožky nesú najväčší tlak na pot. Odporúčam ako prvú vrstvu obyčajné nylonové, čo vám nasajú pot a potom nejaké hrubé termo. Pri takých by som tiež nešetril. Zdravie máme len jedno. Jeden z najlepších materiálov je froté alebo vlna v kombinácii s izolačnými materiálmi.
2. Vybavenie: Na zimu samozrejme o niečo viac vecí, i keď hodne záleží akú aktivitu mienite vyvíjať.
  • Rukavice a teplá vetru odolná čiapka
  • Náhradné ponožky a tričko pozn.: toto sa mi dosť osvedčilo pri zimných výletoch, lebo najviac sa spotí chrbát a nohy, pretože sa nemá z chrbta ako odparovať pot, tričko, aj keď je termoizolačné je mokré. Potom je vám nepríjemná zima. Ponožky aspoň 2. Lebo na sebe máte dvoje a tak aj dvoje náhradné ako som spomínal vyššie.
  • Šál alebo šatka
  • Slnečné okuliare: je to neuveriteľné ale je to tak. V zime je vyššia koncentrácia škodlivého UV žiarenia a sneh navyše oslepuje zrak, do zreničky sa dostáva omnoho viac svetla a tak sa viac namáha a opotrebuje.
  • Termoska s čajom: najlepšie čierny čaj s medom, posilňuje organizmus a rozširuje cievy podobne ako káva, navyše med sa vstrebáva rýchlejšie ako cukor a má liečivé a blahodarné účinky.
  • Fľaša s vodou: človek i keď je zima musí uržiavať pitný režim. Termoska s čajom je dobrá na zahriatie, no vy sa potíte a tak tekutiny čo stratíte musíte aj doplniť., najlepšia je minerálna voda, pretože obsahuje látky, čo sa spolu s potom z vášho tela strácajú.
  • Nôž, čo je kapitola sama o sebe...a budem o ňom písať samostatne. Postačí menší, s čepeľou do 8 cm. Multifunkčný.
  • Baterka: čelovka s Led diódami. Vydrží dlhšie a má intenzívnejšie svetlo.
  • Lano do 2 metrov: Ako uzlovačka alebo kus PEZ šnúry. Sa vám hodí na mnoho činností.
  • Varič a plynová kartuša: ak nie ste priaznivcom woodcraftu alebo nemáte veľa času na jedlo, je dobré zaobstarať si malý varič, kde sa dá rýchlo uvariť čaj zo smrekového ihličia, ten obsahuje najviac vitamínu C, ako máte dostupný, alebo polievku. Samozrejme varič s nízkou hmotnosťou sa dá využiť nielen v zime...
  • Súprava na prežitie: okrem klasickej súpravy, na zimu treba obohatiť o pár čajových vreciek, náplaste a lieky proti bolesti, čokoládu a solené arašidy. Nejaké peniaze..na cestu alebo čaj v dedinskej krčme. Minimálne dva igelitové vrecká a jednu igelitovú tašku.
  • Mobil, doklady a peniaze.
Pár trikov:
  • Pri premočených topánkach je dobré využiť igelitové sáčky a suché ponožky. Najprv si na bosú nohu navlečiete igelitové vrecko, zlý pocit je preč a vám bude v mokrej topánke teplo. Potom ponožky.
  • V zime sa batérie vybíjajú rýchlejšie, preto sa nosia mobily a foťáky v bunde.
  • Alkohol je neprimerane využiteľný. Alkohol vás síce na pár minút zohreje ale dehydruje a sťahuje cievy. Potom krv prúdi pod vyšším tlakom a hrozí nielen podchladenie ale aj strata energie.
  • Cukríky, čokoláda, oriešky a sušené ovocie sú spolu so stravou nenahraditeľné. Dodajú vám veľa energie a zvýšia náladu.
  • V zime platí, jesť čo najviac a zabudnúť na diétu, jesť čo najkalorickejšie.
  • Zima, vlhko a tma je zlá kombinácia.
  • Udržte si teplo, sucho, potraviny a tekutiny počas celej zimnej výpravy.
  • Veci ako vreckový nôž, píšťalka, baterka a mobil, či foťák noste v bunde pripravené na okamžité využitie. Dobré je, keď si na také veci namotáte PEZ lanko, predídete možnej strate. Vreckový nôž odporúčam na lanku s minimálnou dĺžkou 65 až 70 cm, s koncom na karabínke.
  • Píšťalku a ak nosíte kresadlo, je dobré uviazať na lanko a nosiť na krku.
  • Zima prináša aj viditeľnejšie stopy lesnej zveri, preto mať so sebou aj ďalekohľad by sa niekedy vyplatilo.
  • čelovku je lepšie počas cesty nocou nosiť vo vrecku bundy, môže sa stať, že v tej zime zamrzne a vy nemáte čas ju ohrievať
  • Pri vyššom sneho a dlhšom šlapaní sú zateplené gumové čižmy lepšie. vložku tvorí vyberateľná ovčia vlna a tak hreje aj keď je mokrá a dá sa vybrať a vysušiť.
  • Kondične je dobré udržiavať sa vo forme stále. To znamená chodiť pešo, a raz za čas na dlhšie vzdialenosti, cvičiť aj doma a jesť dostupné ovocie a zelenimu. Jarná únava je spôsobená nedostatkom živín a vitamínov, z ovocia a zeleniny, čo cez zimu niesú dostupné. Pozor však na hypermarketové ovocie a zeleninu, obsahuje minimum látok. je pestované pod umelým žiarením v plantážových skleníkoch a je navyše drahé..
Dodám, už len aby ste zažili neopakovateľné chvíle aj v chladnom ročnom období. Raz sme takto boli neďaleko nášho mesta na výprave, ešte so skautíkmi a bolo nás asi do 10. Brodili sme sa asi polmetrovým snehom, mokré topánky, pomaly sa stmievalo a mi sme prechádzali dosť dlhou dolinou a podmienky boli fakt sťažené. Gumené čižmy zamŕzali, čaj došiel, zima tuhla na -20 stupňov. Takéto výpravy sme potom nazvali: „ Ajs ejdž“ foto: autor, Polana, KOPCE

štvrtok 13. novembra 2008

Je tam s tebou to, čo si tam vezmeš..

Mnohí z nás sa túlajú prírodou. Mnohí z nás mávajú na chrbáte batohy. Či malé, alebo väčšie..Batoh je každého domovom počas tej túlky. nosí si v ňom svoje veci, ale aj svoje myšlienky, a postrehy. Batoh je tým ťažší, čím viac máte myšlienok. Myšlienok typu: " a čo keˇ. alebo sa prihodí toto, len pre istotu si to vezmem..."
Čím máte menej myšlienok, tým máte ľahší batoh. Do prírody si idete oddýchnuť, nie sa stresovať. Sám to mám vyskúšané. V nádherné dni si proste idem na prechádzke lesom, a pozerám sa naokolo, vnímam farby, vône, zvuky.. Nič ma netrápi, nerozmýšľam nad žiadnou vecou. V sychravejšie dni sa niekedy moje myšlienky zastavia nad skutočnosťou, či bude pršať, fúkať vietor, alebo sa večer ochladí. Nikdy som nerozmýšľal nad niečím takým, ako zlomená noha, alebo zima, poprípade nejaké silné krvácanie z úrazu.
Teda si myslím, že keď idete do prírody, idete si oddýchnuť a niekedy sa mi zdá, že čím menej viete a poznáte tým menej vecí nosíte so sebou. na tvrdo si dovolím poznámku, že v našej dobe vám na prežitie v prírode stačí mobil... No ja som s tých "šialencov", čo chodia do prírody pozorovať zver, fotiť apoznávať nové miesta..Mám teda nevyhnutnú výbavu, s ktorou sa mi ľahlo dýcha a nemusím sa obávať z toho, nie že sa mi niečo stane, ale z toho, že budem musieť skôr ako som chcel prerušiť svoju túlku...
foto: autor, okolie Zvolena, Záhorská hájovňa - Poľana, Strunga - Poľana, vodopád Bystrô - Poľana,

streda 12. novembra 2008

Zamyslenie z našej jedálne..

Včera ma napadla jedna myšlienka, ktorú by som chcel venovať aj vám..
Sedel som na obede a pokojne vychutnával pokrm zo svojho taniera, keď som prišiel na jednu vec. Pohybujem sa v prostredí, kde sú lesníci, ekológovia a mnoho neziskových organizácií, ako GREENPEACE, VLK , alebo PRIATELIA ZEME. Mnoho ľudí, mnoho názorov na svet okolo nás..
Som už unavený z tých večných rozporov, kde sa všetci medzisebou len hádajú, prú sa kto je študovanejší, alebo kto má pravdu... už ma nebaví počúvať pravdy jedných aj druhých....
Napadlo ma, že by sme mali hľadať spoločnú cestu ako jeden druhému pomôcť a nie sa stále prieť, na piesočku. Mali by sme sa rozprávať o problémoch, čo nás všetkých trápia bez predsudkov, že "to je lesník, s ním sa nebavím", alebo to je "vlkár", ...
Rozhovoroch, kde neexistuje slovo: "nie , nemáš pravdu, ja som študovaný, ty si extrémista, to sa tak nedá, ide to len takto.." Rozhovoroch s porozumením toho druhého, kde sa nikto nesnaží ovplyvňovať ostatok sveta, ale prezentuje jeho vlastný názor, jeho nazeranie na problematiku..
Rozhovory, s pochopením, a porozumením, bez hádky a bez kriku.. Akoby sa dvaja ľudia stretli na káve alebo v čajovni a pri takejto atmosfére sa spontánne rozprávali... Nech sú vaše myšlienky a rozhovory plné pokoja a porozumenia...
Nakoniec všetci sme jednej krvy, ľudskej, a vzyšli sme z jedného predka, čo sa kedysi zhromažďoval do veľkých skupín, aby sa mu žilo lepšie...
foto: autor, Čučoriedkové bralá, Dúbravica